Date | Teams/Event | Time | Score | Links |
---|---|---|---|---|
November | ||||
Sat. 8 | vs. Ohio Valley @ Cleveland, Ohio | Final | Lost, 21-18 | |
Case Western Reserve Wrestling Festival | ||||
vs. Niagara (N.Y.) @ Cleveland, Ohio | Final | WON, 31-15 | ||
Case Western Reserve Wrestling Festival | ||||
vs. Alma (Mich.) @ Cleveland, Ohio | Final | LOST, 20-12 | ||
Case Western Reserve Wrestling Festival | ||||
vs. St. Catharine (Ky.) @ Cleveland, Ohio | Final | WON, 39-6 | ||
Case Western Reserve Wrestling Festival | ||||
Fri. 14 | vs. MOUNT ST. JOSEPH | Final | Won, 54-0 | |
Ursprung Gymnasium | ||||
Sat. 15 | at Trine (Ind.) Invitational | Final | Unscored | |
Hershey Hall | ||||
Wed. 19 | at Case Western Reserve | Final | Won, 45-3 | |
Sat. 22 | at Simonson Open | Final | Unscored | |
Ashland University; Ashland, Ohio | ||||
vs. Messiah (Pa.) @ Alliance, Ohio | Final | Lost, 21-18 | ||
Mount Union Duals | ||||
vs. Washington & Jefferson (Pa.) @ Alliance, Ohio | Final | Won, 30-7 | ||
Mount Union Duals | ||||
vs. Waynesburg (Pa.) @ Alliance, Ohio | Final | Won, 35-8 | ||
Mount Union Duals | ||||
vs. York (Pa.) @ Alliance, Ohio | Final | Lost, 21-17 | ||
Mount Union Duals | ||||
December | ||||
Sat. 6 | at Petrofes Invitational | Final | 4th of 13 teams | |
Messiah College; Grantham, Pa. | ||||
Sat. 13 | vs. Hunter (N.Y.) @ Kings Point, New York | Final | Won, 34-7 | |
Merchant Marine Duals | ||||
vs. Johnson & Wales (R.I.) @ Kings Point, New York | Final | Won, 24-18 | ||
Merchant Marine Duals | ||||
vs. Roger Williams (R.I.) @ Kings Point, New York | Final | Won, 24-15 | ||
Merchant Marine Duals | ||||
at US Merchant Marine (N.Y.) | Final | Won, 26-9 | ||
Merchant Marine Duals | ||||
January | ||||
Sat. 10 | at Brockport (N.Y.) Invitational | Final | 2nd of 6 Teams | |
Special Events Recreation Center (SERC) | ||||
Tue. 20 | vs. JOHN CARROLL * | Final | WON, 25-18 | |
Ursprung Gymnasium | ||||
Fri. 23 | vs. Rochester Institute of Technology (N.Y.) @ Thiel College; Greenville, Pa. | Final | Won, 29-12 | |
Mel Berry Duals (Mat 2); Beeghly Gymnasium | ||||
vs. Mercyhurst Northeast (Pa.) @ Thiel College; Greenville, Pa. | Final | Won, 51-6 | ||
Mel Berry Duals (Mat 2); Beeghly Gymnasium | ||||
at Thiel (Pa.) | Final | Won, 34-5 | ||
Mel Berry Duals (Mat 1); Beeghly Gymnasium | ||||
Tue. 27 | at Muskingum * | Final | Won, 50-4 | |
Sat. 31 | at Pete Willson Invitational | Final | 6th of 32 Teams | |
Wheaton College; Wheaton, Ill. | ||||
February | ||||
Tue. 3 | vs. MOUNT UNION * | Final | LOST, 27-6 | |
Ursprung Gymnasium | ||||
Sat. 7 | vs. 29th JOHN SUMMA TOURNAMENT | Final | 1st of 10 Teams | |
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
Tue. 10 | at Ohio Northern * | Final | Won, 18-12 | |
Sat. 14 | at Ashland Open | Final | Unscored | |
Tue. 17 | at Heidelberg * | Final | Won, 20-19 | |
March | ||||
Sun. 1 | at NCAA Mideast Regionals (Messiah [Pa.]) | Final | 6th of 18 Teams | |
Grantham, Pennsylvania | ||||
Fri. 13 | at NCAA Tournament (Day 1) | |||
Giant Center - Hershey, Pa. | ||||
Sat. 14 | at NCAA Tournament (Day 2) | Final | 20th of 45 Teams | |
Giant Center - Hershey, Pa. | ||||
November | ||||
Sat. 14 | vs. Cleveland State @ Ohio Duals; Spire Institue; Geneva, Ohio | Final | Lost, 27-12 | |
vs. Tiffin @ Ohio Duals; Spire Institue; Geneva, Ohio | Final | Lost, 23-19 | ||
at Washington & Jefferson (Pa.) Invitational | Final | 8th of 15 Teams | ||
Henry Memorial Center | ||||
Wed. 18 | vs. Case Western Reserve | Final | WON, 48-6 | |
Sat. 21 | vs. #23 Lycoming (Pa.) @ Mount Union Duals; Alliance, Ohio | Final | Won, 29-6 | |
vs. Washington & Jefferson (Pa.) @ Mount Union Duals; Alliance, Ohio | Final | Won, 50-0 | ||
vs. #16 York (Pa.) @ Mount Union Duals; Alliance, Ohio | Final | Won, 33-9 | ||
vs. #3 Messiah (Pa.) @ Mount Union Duals; Alliance, Ohio | Final | Lost, 18-17 | ||
December | ||||
Sat. 5 | at Petrofes Invitational (Messiah) | Final | 5th of 13 Teams | |
Sat. 12 | vs. #12 Stevens Institute of Technology (N.J.) @ Waynesburg Quad; Waynesburg, Pennsylvania | Final | Won, 22-13 | |
vs. West Virginia Institute of Technology @ Waynesburg Quad; Waynesburg, Pennsylvania | Final | Won, 45-3 | ||
at Waynesburg (Pa.) | Final | Won, 30-12 | ||
Waynesburg Quad; Waynesburg, Pennsylvania | ||||
Mon. 21 | vs. #1 Wartburg (Iowa) @ Desert Duals; Las Vegas, Nevada | Final | Lost, 33-9 | |
vs. #10 Coe (Iowa) @ Desert Duals; Las Vegas, Nevada | Final | Lost, 19-16 | ||
vs. Dubuque (Iowa) @ Desert Duals; Las Vegas Nevada | Final | Won, 31-9 | ||
vs. St. John's (Minn.) @ Desert Duals; Las Vegas Nevada | Final | Won, 32-16 | ||
January | ||||
Fri. 8 | vs. #24 New York University @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Won, 24-12 | |
NWCA National Duals | ||||
vs. #4 Roger Williams (R.I.) @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Lost, 24-11 | ||
NWCA National Duals | ||||
vs. #23 Wilkes (Pa.) @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Lost, 21-20 | ||
NWCA National Duals | ||||
vs. North Central (Ill.) @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Won, 23-17 | ||
NWCA National Duals | ||||
Tue. 19 | at John Carroll * | Final | Won, 35-6 | |
Sat. 23 | vs. #9 Ithaca (N.Y.) @ Mel Berry Duals; Greenville, Pennsylvania | Final | Lost, 22-9 | |
vs. Mercyhurst Northeast (Pa.) @ Mel Berry Duals; Greenville, Pennsylvania | Final | Won, 36-6 | ||
at Thiel (Pa.) | Final | Won, 39-7 | ||
Mel Berry Duals; Greenville, Pennsylvania | ||||
Tue. 26 | vs. Muskingum * | Final | Won, 41-6 | |
Sat. 30 | at Pete Willson Invitational (Wheaton) | Final | 6th of 32 Teams | |
February | ||||
Tue. 2 | at Mount Union * | Final | Won, 21-12 | |
Sat. 6 | vs. 30th John Summa Invitational | Final | Third of 11 Teams | |
held in BW Fieldhouse | ||||
Thu. 11 | vs. Ohio Northern * | Final | Won, 42-0 | |
Seniors' & Parents' Night | ||||
Tue. 16 | vs. Heidelberg * | Final | Won, 26-10 | |
Sun. 28 | vs. NCAA Mideast Regional (Lycoming [Pa.]) @ Lamade Gym; Williamsport, Pennsylvania | Final | 2nd of 18 Teams | |
March | ||||
Fri. 11 | at NCAA Division III Championships (Coe [Iowa]) | Final | 27th of 53 Teams | |
U.S. Cellular Field, Cedar Rapids, Iowa | ||||
Sat. 12 | at NCAA Division III Championships (Coe [Iowa]) | Final | 31st of 53 Teams | |
U.S. Cellular Field, Cedar Rapids, Iowa | ||||
November | ||||
Thu. 10 | at Adrian (Mich.) | Final | Won, 56-0 | |
Sat. 19 | vs. #13 Messiah (Pa.) @ Mount Union Duals; Alliance, Ohio | Final | Lost, 20-15 | |
vs. Alma (Mich.) @ Mount Union Duals; Alliance, Ohio | Final | Won, 32-6 | ||
vs. Greensboro (N.C.) @ Mount Union Duals; Alliance, Ohio | Final | Won, 38-7 | ||
vs. #11 Stevens Institute of Technology (N.J.) @ Mount Union Duals; Alliance, Ohio | Final | Lost, 20-16 | ||
Tue. 29 | vs. LOURDES | Final | Won, 36-9 | |
December | ||||
Sat. 3 | at New Standards Corporation Invitational | Final | 7th of 16 Teams | |
York, Pennsylvania; York College | ||||
Sat. 10 | vs. #16 York (Pa.) @ Waynesburg Duals; Waynesburg, Pennsylvania | Final | Won, 35-15 | |
vs. The Apprentice School (Va.) @ Waynesburg Duals; Waynesburg, Pennsylvania | Final | Won, 46-3 | ||
vs. Waynesburg (Pa.) @ Waynesburg Duals; Waynesburg, Pennsylvania | Final | Won, 30-18 | ||
Sat. 17 | vs. Olivet (Mich.) @ Gator "Boots" Duals; Nashville, Tennessee | Final | Won, 34-12 | |
vs. Millikin (Ill.) @ Gator "Boots" Duals; Nashville, Tennessee | Final | Won, 36-12 | ||
vs. Loras (Iowa) @ Gator "Boots" Duals; Nashville, Tennessee | Final | Won, 33-9 | ||
January | ||||
Thu. 5 | vs. #13 New York University @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Won, 25-19 | |
NWCA National Duals | ||||
vs. #1 Wartburg (Iowa) @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Lost, 35-3 | ||
NWCA National Duals | ||||
Fri. 6 | vs. College of New Jersey @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Won, 28-10 | |
NWCA National Duals | ||||
vs. #12 Coe (Iowa) @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Won, 25-10 | ||
NWCA National Duals | ||||
vs. #18 Wisconsin-Whitewater @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Won, 27-13 | ||
NWCA National Duals | ||||
Fri. 13 | at John Carroll * | Final | Won, 27-11 | |
Fri. 20 | vs. Mercyhurst North (Pa.) @ Thiel College; Greenville, Pennsylvania | Final | Won, 55-0 | |
Mel Berry Duals | ||||
at Thiel (Pa.) | Final | Won, 48-0 | ||
Mel Berry Duals | ||||
Tue. 24 | at Otterbein * | Final | Won, 37-6 | |
Sat. 28 | at Pete Willson-Wheaton (Ill.) Invitational | Final | 5th of 34 Teams | |
Tue. 31 | vs. MUSKINGUM * | Final | Won, 39-6 | |
February | ||||
Fri. 3 | vs. OHIO NORTHERN * | Final | Won, 33-6 | |
Sat. 4 | vs. 31ST JOHN SUMMA INVITATIONAL | Final | 2nd of 13 teams | |
Tue. 7 | vs. HEIDELBERG * | Final | Won, 26-12 | |
Tue. 14 | at Mount Union * | Final | Won, 32-7 | |
Sun. 26 | vs. NCAA Mideast Regional (York) @ York College; York, Pennsylvania | Final | 2nd of 19 Teams | |
March | ||||
Fri. 10 | vs. NCAA Division III Championships (Wisconsin-Lacrosse) @ LaCrosse Center; LaCrosse, Wisconsin | Final | 19th of 58 Teams | |
Sat. 11 | vs. NCAA Division III Championships (Wisconsin-Lacrosse) @ LaCrosse Center; LaCrosse, Wisconsin | Final | 25th of 58 Teams | |
November | ||||
Fri. 10 | vs. JOHN CARROLL * | Final | WON, 42-3 | |
Sat. 11 | at Trine Invitational | Final | 2nd of 11 Teams | |
Angola, Indiana; Trine University | ||||
Sat. 18 | vs. #6 Messiah (Pa.) @ Alliance, Ohio | Final | Won, 24-16 | |
Mount Union Duals | ||||
vs. Alma (Mich.) @ Alliance, Ohio | Final | Won, 39-9 | ||
Mount Union Duals | ||||
vs. Greensboro (N.C.) @ Alliance, Ohio | Final | Won, 45-9 | ||
Mount Union Duals | ||||
vs. Wilkes (Pa.) @ Alliance, Ohio | Final | Won, 43-3 | ||
Mount Union Duals | ||||
Tue. 28 | at Ohio Northern * | Final | Won, 23-9 | |
December | ||||
Sat. 2 | at New Standard Corp. Invitational | Final | Third of 17 Teams | |
York, Pennsylvania; York College | ||||
Sat. 9 | vs. Penn State Behrend @ Waynesburg, Pennsylvania | Final | Won, 45-3 | |
Waynesburg Duals; | ||||
at #24 Waynesburg (Pa.) | Final | Won, 23-10 | ||
Waynesburg Duals; Waynesburg, Pennsylvania | ||||
vs. The Apprentice School (Va.) @ Waynesburg, Pennsylvania | Final | Won, 39-7 | ||
Waynesburg Duals | ||||
Sat. 16 | vs. Manchester (Ind.) @ McGavock High School; Nashville, Tennessee | Final | Won, 34-7 | |
Gator Boots Duals | ||||
vs. #4 Loras (Iowa) @ McGavock High School; Nashville, Tennessee | Final | Lost, 18-13 | ||
Gator Boots Duals | ||||
vs. Millikin (Ill.) @ McGavock High School; Nashville, Tennessee | Final | Won, 19-18 | ||
Gator Boots Duals | ||||
January | ||||
Thu. 4 | vs. #15 Wisconsin-La Crosse @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Won, 17-15 | |
NWCA National Duals | ||||
vs. #2 Johnson & Wales (R.I.) @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Lost, 20-13 | ||
NWCA National Duals | ||||
Fri. 5 | vs. #21 Centenary (N.J.) @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Won, 30-15 | |
NWCA National Duals | ||||
vs. Olivet (Mich.) @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Won, 35-9 | ||
NWCA National Duals | ||||
vs. #11 Coe (Iowa) @ Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Indiana | Final | Won, 22-17 | ||
NWCA National Duals | ||||
Sat. 13 | at Spartan Mat Classic | Final | 2nd of 14 Teams | |
North Manchester, Indiana; Manchester University | ||||
Tue. 23 | vs. OTTERBEIN * | Final | WON, 29-7 | |
Sat. 27 | at Pete Willson Invitational | Final | 4th of 35 Teams | |
Wheaton, Illinois; Wheaton College | ||||
Tue. 30 | at Muskingum * | Final | Won, 36-7 | |
February | ||||
Sat. 3 | vs. 32ND JOHN SUMMA TOURNAMENT | Final | 4th of 15 Teams | |
(Seniors' & Parents' Day) | ||||
Tue. 6 | at Heidelberg * | Final | Won, 35-8 | |
Tue. 13 | vs. #9 MOUNT UNION * | Final | Won, 22-9 | |
Sat. 24 | at NCAA Central Regional (Wabash) % | Final | First of 18 Teams | |
Knowling Fieldhouse; Crawfordsville, Indiana | ||||
March | ||||
Sat. 10 | vs. NCAA DIVISION III CHAMPIONSHIPS | Final | 15th of 60 Teams | |
Public Hall; Cleveland Ohio | ||||
November | ||||
Sat. 10 | at Trine (Ind.) Invitational -- JV Only | Final | 5th of 14 teams | |
Angola, Indiana; Trine University | ||||
Tue. 13 | at #13 Mount Union * | Final | Lost, 31-14 | |
Sat. 17 | vs. BW INVITATIONAL | Final | 1st of 8 teams | |
Tue. 27 | vs. #25 JOHN CARROLL * | Final | Won, 35-6 | |
December | ||||
Sat. 1 | at New Standard Corporation Invitational | Final | 3rd of 16 teams | |
York College, York, Pennsylvania | ||||
Sat. 8 | at Waynesburg (Pa.) | Final | Won, 35-12 | |
Waynesburg Duals, Rudy Marisa Fieldhouse; Waynesburg, Pennsylvania | ||||
vs. #19 Stevens Institute of Technology (N.J.) @ Waynesburg Duals, Rudy Marisa Fieldhouse; Waynesburg, Pennsylvania | Final | Won, 31-14 | ||
vs. Messiah (Pa.) @ Waynesburg Duals, Rudy Marisa Fieldhouse; Waynesburg, Pennsylvania | Final | Won, 26-12 | ||
Fri. 14 | at US Merchant Marine Academy (N.Y.) | Final | Won, 28-16 | |
Liebertz Gymnasium; Kings Point, New York | ||||
Sat. 15 | at Long Island (N.Y. ) Open -- JV Only | Final | 1st of 14 teams | |
Garden City, New York; Nassau Community College | ||||
January | ||||
Fri. 4 | vs. #11 Coe (Iowa) @ Freedom Hall; Louisville, Kentucky | Final | Loss, 21-16 | |
NWCA National Duals | ||||
vs. Augustana (Ill.) @ Freedom Hall; Louisville, Kentucky | Final | Won, 51-0 | ||
NWCA National Duals | ||||
vs. Wisconsin-Eau Claire @ Freedom Hall; Louisville, Kentucky | Final | Won, 42-3 | ||
NWCA National Duals | ||||
Sat. 5 | vs. #10 Wisconsin-La Crosse @ Freedom Hall; Louisville Kentucky | Final | Won, 30-13 | |
NWCA National Duals | ||||
vs. #6 Mount Union @ Freedom Hall; Louisville, Kentucky | Final | Won, 18-16 | ||
NWCA National Duals | ||||
at NUWAY College Open -- JV ONLY | Final | Unscored | ||
Freedom Hall; Louisville, Kentucky | ||||
vs. #4 Ithaca (N.Y) @ Freedom Hall; Louisville, Kentucky | Final | Won, 21-16 | ||
NWCA National Duals: Day 2/ Match 4 | ||||
Sat. 12 | at Spartan Mat Classic -- JV Only | Final | 6th of 21 teams | |
North Manchester, Indiana; Manchester University | ||||
Tue. 15 | at Wilmington * | Cancelled |
|
|
Sat. 19 | vs. MUSKINGUM * | Final | Won, 51-3 | |
Hall of Fame Wrestlers Day | ||||
vs. OTTERBEIN * | Final | Won, 36-7 | ||
Hall of Fame Wrestlers Day | ||||
vs. HEIDELBERG * | Final | Won, 27-14 | ||
Hall of Fame Wrestlers Day | ||||
Sat. 26 | at Pete Willson Invitational | Final | 3rd of 25 teams | |
Wheaton, Illinois; Wheaton College | ||||
February | ||||
Sat. 2 | vs. 33RD JOHN SUMMA TOURNAMENT | Final | 5th of 15 Teams | |
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
Fri. 8 | vs. OHIO NORTHERN * | Final | 46-6 | |
Ursprung Gymnasium | ||||
Sun. 10 | at JCU OPEN -- JV Only | Final | ||
DeCarlo Varsity Center; University Heights, Ohio | ||||
Sat. 23 | at NCAA Central Regional Championships | Final | 2nd of 19 Teams | |
March | ||||
Sat. 9 | at NCAA Division III Championships | 14th of 74 Teams | ||
Berglund Center; Roanoke, Virginia | ||||
November | ||||
Sat. 2 | at Ithaca (N.Y.) Invitational | Final | 2nd of 14 teams | |
Sat. 16 | at Trine (Ind.) Invitational (JV) | Final | Unscored | |
Angola, Indiana; Trine University | ||||
Tue. 19 | at Ohio Northern * | Final | Won, 28-6 | |
ONU Sports Center | ||||
Sat. 23 | vs. BW INVITATIONAL | Final | Unscored | |
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
December | ||||
Tue. 3 | vs. #6 MOUNT UNION * | Final | LOST, 31-9 | |
Ursprung Gymnasium | ||||
Sat. 14 | vs. Defiance @ Kalahari Resorts & Conventions; Sandusky, Ohio | Final | Won, 39-3 | |
Kalahari Duals | ||||
vs. #25 Olivet (Mich.) @ Kalahari Resorts & Conventions; Sandusky, Ohio | Final | Won, 21-13 | ||
Kalahari Duals | ||||
vs. Adrian (Mich.) @ Kalahari Resorts & Conventions; Sandusky, Ohio | Final | Won, 30-12 | ||
Kalahari Duals | ||||
vs. Wisconsin-Oshkosh @ Kalahari Resorts & Conventions; Sandusky, Ohio | Final | Won, 23-18 | ||
Kalahari Duals | ||||
Mon. 30 | at Citrus Invitational (John Carroll) | Final | 3rd of 14 teams | |
The Broward County Convention Center; Fort Lauderdale, Florida | ||||
January | ||||
Fri. 10 | vs. #10 North Central (Ill.) @ Kentucky Exposition Center; Louisville, Kentucky | Final | Won, 23-18 | |
NWCA National Duals | ||||
vs. #2 Wartburg (Iowa) @ Kentucky Exposition Center; Louisville, Kentucky | Final | Lost, 21-20 | ||
NWCA National Duals | ||||
Sat. 11 | vs. #5 Mount Union @ Kentucky Exposition Center; Louisville, Kentucky | Final | Won, 25-18 | |
vs. #6 Coe (Iowa) @ Kentucky Exposition Center; Louisville, Kentucky | Final | Lost, 21-13 | ||
NWCA National Duals | ||||
vs. #14 New York University @ Kentucky Exposition Center; Louisville, Kentucky | Final | Won, 33-12 | ||
NWCA National Duals | ||||
at NUWAY College Open (JV Only) | Final | Unscored | ||
Kentucky Exposition Center; Louisville, Kentucky | ||||
Tue. 21 | at #22 John Carroll * | Final | Won, 21-13 | |
Tony DeCarlo Varsity Center | ||||
Sat. 25 | vs. Otterbein * @ Seiberling Gymnasium; Heidelberg University | Final | Won, 37-10 | |
vs. Muskingum * @ Seiberling Gymnasium; Heidelberg University | Final | Won, 45-6 | ||
at Heidelberg * | Final | Won, 31-6 | ||
Seiberling Gymnasium | ||||
February | ||||
Fri. 7 | vs. WILMINGTON * | Final | Won by Forfeit |
|
Sat. 8 | vs. 34TH JOHN SUMMA INVITATIONAL | Final | 2nd of 11 Teams | |
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
Fri. 14 | vs. WEST LIBERTY (W. Va.) | Final | WON, 24-12 | |
Seniors' Night: Ursprung Gymnasium | ||||
Sun. 16 | at John Carroll Open | Final | ||
Tony DeCarlo Varsity Center | ||||
Fri. 28 | vs. NCAA Central Region Championships (Adrian) @ Adrian, Mich. | Final | 1st of 18 Teams | |
Merillat Sport and Fitness Center; Adrian, Michigan | ||||
Sat. 29 | vs. NCAA Central Region Championships (Adrian) @ Adrian, Mich. | Final | 1st of 18 teams | |
Merillat Sport and Fitness Center; Adrian, Michigan | ||||
March | ||||
Fri. 13 | at NCAA Division lll Championships | Cancelled |
|
|
U.S. Cellular Center; Cedar Rapids, Iowa-- | ||||
Sat. 14 | at NCAA Division lll Championships | Cancelled |
|
|
U.S. Cellular Center; Cedar Rapids, Iowa-- | ||||
January | ||||
Sun. 24 | vs. OTTERBEIN * | Final | WON, 50-0 | |
Ursprung Gymnasium | ||||
vs. #3 JOHN CARROLL * | Final | WON, 26-16 | ||
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
vs. MUSKINGUM * | Cancelled |
|
||
Ursprung Gymnasium | ||||
Sun. 31 | vs. WILMINGTON * | Final | WON, 50-3 | |
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
vs. OHIO NORTHERN * | Final | WON, 36-12 | ||
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
February | ||||
Sun. 7 | at # 9 Mount Union * | Final | Won, 27-14 | |
McPherson Academic and Athletic Complex | ||||
vs. Heidelberg * @ McPherson Academic and Athletic Complex; Alliance, Ohio | Final | Won, 39-0 | ||
Fri. 26 | at NCAA Central Region Championships | Cancelled |
|
|
Merillat Sport and Fitness Center; Adrian, Michigan | ||||
Sat. 27 | at NCAA Central Region Championships | Cancelled |
|
|
Merillat Sport and Fitness Center; Adrian, Michigan | ||||
March | ||||
Fri. 12 | at NCAA Championships | Cancelled |
|
|
La Crosse Center; La Crosse, Wisconsin | ||||
Sat. 13 | at NCAA Championships | Cancelled |
|
|
La Crosse Center; La Crosse, Wisconsin | ||||
November | ||||
Sat. 6 | at Ithaca (N.Y.) Invitational | Final | 4th of 11 Teams | |
Ben Light Gymnasium; Ithaca, New York | ||||
Sat. 13 | at Trine (Ind.) Invitational | Final | Unscored | |
Keith E. Busse/Steel Dynamics Inc. Athletic and Recreation Center; Angola, Indiana | ||||
Tue. 16 | vs. No. 11 MOUNT UNION * | Final | WON, 31-7 | |
Ursprung Gymnasium | ||||
Sat. 20 | vs. BW INVITATIONAL | Final | 1st of 8 teams | |
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
Tue. 30 | at Otterbein * | Final | Won, 37-6 | |
Rike Center; Westerville, Ohio | ||||
December | ||||
Sat. 11 | at 57 North Central (Ill.) Invitational | Final | 1st of 15 teams | |
Residence Hall; Naperville, Illinois | ||||
Sat. 18 | vs. Defiance @ Kalahari Resort; Sandusky, Ohio | Final | Won, 39-4 | |
Kalahari Duals | ||||
vs. Trine (Ind.) @ Kalahari Resort; Sandusky, Ohio | Final | Won, 42-0 | ||
Kalahari Duals | ||||
vs. Adrian (Mich.) @ Kalahari Resort; Sandusky, Ohio | Final | Won, 19-18 | ||
Kalahari Duals | ||||
vs. No. 18 Wisconsin-Oshkosh @ Kalahari Resort; Sandusky, Ohio | Final | Loss, 44-3 | ||
Kalahari Duals | ||||
at No. 18 Olivet (Mich.) | Final | Won, 28-15 | ||
Cutler Event Center; Olivet, Michigan | ||||
vs. Michigan State @ Olivet, Michigan | Final | Loss, 37-9 | ||
Cutler Event Center; Olivet College | ||||
January | ||||
Thu. 6 | vs. Dubuque (Iowa) @ Kentucky Expo Center; Louisville, KY | Final | Won, 36-10 | |
NWCA National Duals | ||||
vs. #8 Wabash (Ind.) @ Kentucky Expo Center; Louisville, KY | Final | Loss, 18-15 | ||
NWCA National Duals | ||||
vs. Olivet (Mich.) @ Kentucky Expo Center; Louisville, KY | Final | Won, 26-12 | ||
NWCA National Duals | ||||
Fri. 7 | vs. #1 Coe (Iowa) @ Kentucky Expo Center; Louisville, KY | Final | Won, 27-17 | |
NWCA National Duals | ||||
vs. #10 Johnson & Wales (R.I.) @ Kentucky Expo Center; Louisville, KY | Final | Won, 25-16 | ||
NWCA National Duals | ||||
Sat. 15 | at Spartan Mat Classic (Manchester) | Final | 6th of 19 Teams | |
Stauffer-Wolfe Arena; North Manchester, Indiana | ||||
Tue. 18 | vs. WILMINGTON * | Final | WON, 49-3 | |
Ursprung Gymnasium | ||||
Sat. 22 | vs. #24 John Carroll * @ New Concord, Ohio | Final | Won, 25-17 | |
Performance Arena; Muskingum University | ||||
at Muskingum * | Final | Won, 53-0 | ||
Performance Arena; New Concord, Ohio | ||||
vs. Ohio Northern * @ New Concord, Ohio | Final | Won, 22-9 | ||
Performance Arena; Muskingum University | ||||
at Dr. Si Ostrach Duals (Case Western Reserve) | Final | Unscored | ||
February | ||||
Sat. 5 | vs. 35th JOHN SUMMA INVITATIONAL | Final | 1st of 6 Teams | |
Seniors' Day; Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
Tue. 8 | at Heidelberg * | Final | Won, 38-6 | |
Seiberling Gymnasium; Tiffin, Ohio | ||||
Fri. 11 | at West Liberty (W. Va.) | Final | Lost, 36-9 | |
Academic, Sports & Recreation Complex | ||||
Sun. 13 | at John Carroll Open | Final | Unscored | |
Tony DeCarlo Varsity Center; University Heights, Ohio | ||||
Sat. 26 | at NCAA Central Regional Championships (Adrian) | Final | 2nd of 20 Teams | |
Merillat Sports & Fitness Center; Adrian, Michigan | ||||
March | ||||
Sat. 12 | at NCAA Championships | Final | 8th of 70 Teams | |
U.S. Cellular Center; Cedar Rapids, Iowa | ||||
November | ||||
Sat. 5 | at Ithaca (N.Y.) Invitational | Final | 5th of 12 Teams | |
Athletics and Events Center | ||||
Sat. 12 | at Trine (Ind.) Invitational | Final | Unscored | |
Keith E. Busse/Steel Dynamics Inc. Athletic and Recreation Center | ||||
Tue. 15 | vs. HEIDELBERG * | Final | WON, 38-3 | |
Ursprung Gymnasium | ||||
Sat. 19 | vs. BW INVITATIONAL | Final | 1st of 9 Teams | |
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
December | ||||
Fri. 2 | vs. TIFFIN | Final | WON, 34-11 | |
Tiffin vs. UNC-Pembroke at 7:00 pm | ||||
vs. UNC-PEMBROKE | Final | WON, 33-14 | ||
Tiffin vs. UNC-Pembroke at 7:00 pm | ||||
Sat. 10 | at 58th North Central (Ill.) Invitational | Final | 3rd of 13 Teams | |
Residence Hall | ||||
Sat. 17 | vs. York (Pa.) @ McGavock High School; Nashville, Tennessee | Final | Won, 35-7 | |
Gator "Boot" Duals | ||||
vs. No. 8 Wisconsin-Whitewater @ McGavock High School; Nashville, Tennessee | Final | Loss, 20-16 | ||
Gator "Boot" Duals | ||||
vs. No. 19 Olivet (Mich.) @ McGavock High School; Nashville, Tennessee | Final | Won, 44-3 | ||
Gator "Boot" Duals | ||||
vs. No. 17 Alvernia (Pa.) @ McGavock High School; Nashville, Tennessee | Final | Won, 27-15 | ||
Gator "Boot" Duals | ||||
January | ||||
Fri. 6 | vs. Dubuque (Iowa) @ Kentucky Expo Center; Louisville, Kentucky | Final | Won, 25-13 | |
NWCA National Duals | ||||
vs. #9 Wisconsin-Whitewater @ Kentucky Expo Center; Louisville, Kentucky | Final | Won, 17-16 | ||
NWCA National Duals | ||||
vs. #1 Wartburg (Iowa) @ Kentucky Expo Center; Louisville, Kentucky | Final | Loss, 24-15 | ||
NWCA National Duals | ||||
vs. #23 Luther (Iowa) @ Kentucky Expo Center; Louisville, Kentucky | Final | Won, 28-19 | ||
NWCA National Duals | ||||
Sat. 7 | vs. #7 North Central (Ill.) @ Kentucky Expo Center; Louisville, Kentucky | Final | Won, 25-18 | |
NWCA National Duals | ||||
vs. #10 Loras (Iowa) @ Kentucky Expo Center; Louisville, Kentucky | Final | Won, 23-21 | ||
NWCA National Duals | ||||
Sat. 14 | at Spartan Mat Classic (Manchester) | Final | 2nd of 23 Teams | |
Stauffer-Wolfe Arena | ||||
Tue. 17 | vs. OTTERBEIN * | Final | WON, 45-3 | |
Ursprung Gymnasium | ||||
Sat. 21 | at #16 Ohio Northern * | Final | Won, 34-10 | |
ONU Sports Center | ||||
vs. #11 John Carroll * @ Ohio Northern University; Ada, Ohio | Final | Won, 40-6 | ||
ONU Sports Center | ||||
vs. Muskingum * @ Ohio Northern University; Ada, Ohio | Final | Won, 47-12 | ||
ONU Sports Center | ||||
February | ||||
Sat. 4 | vs. 36th JOHN SUMMA INVITATIONAL | Final | 2nd of 10 Teams | |
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
Tue. 7 | at Wilmington * | Final | Won, 36-24 | |
Fred Raizk Arena | ||||
Sun. 12 | at Mount Union * | Final | Won, 37-3 | |
Timken Gymnasium; McPherson Academic and Athletic Complex | ||||
vs. Ashland @ University of Mount Union; Alliance, Ohio | Final | Won, 26-18 | ||
Timken Gymnasium; McPherson Academic and Athletic Complex | ||||
Sun. 26 | at NCAA Division III Central Regional Championships (Case Western Reserve) | Final | 1st of 20 Teams | |
Veale Center; Cleveland, Ohio | ||||
March | ||||
Sat. 11 | at NCAA Division III Championships (Ferrum) | Final | 3rd of 67 Teams | |
Berglund Center; Roanoke, Virginia | ||||
November | ||||
Sat. 4 | at Ithaca (N.Y.) Invitational | Final | 2nd of 12 Teams | |
Athletics and Events Center | ||||
Sat. 11 | at Trine (Ind.) Invitational | Final | Unscored | |
Keith E. Busse/Steel Dynamics Inc. Athletic and Recreation Center | ||||
Tue. 14 | at Heidelberg * | Final | Won, 50-0 | |
Seiberling Gymnasium | ||||
Sat. 18 | vs. BW INVITATIONAL | Final | 1st of 13 Teams | |
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
Tue. 28 | vs. No. 18 OHIO NORTHERN * | Final | WON, 39-8 | |
Ursprung Gymnasium; Lou Higgins Center | ||||
December | ||||
Sat. 9 | at 59th North Central (Ill.) Invitational | Final | 4th of 16 Teams | |
Residence Hall | ||||
Sat. 16 | vs. No. 24 Averett (Va.) @ Hendersonville High School; Hendersonville,Tennessee | Final | Won, 35-12 | |
Gator Boot Duals | ||||
vs. No. 13 Millikin (Ill.) @ Hendersonville High School; Hendersonville,Tennessee | Final | Won, 34-9 | ||
Gator Boot Duals | ||||
vs. Roanoke (Va.) @ Hendersonville High School; Hendersonville,Tennessee | Final | Won, 25-18 | ||
Gator Boot Duals | ||||
vs. Huntingdon (Ala.) @ Hendersonville High School; Hendersonville,Tennessee | Final | Won, 42-9 | ||
Gator Boot Duals | ||||
January | ||||
Fri. 5 | vs. #19 Luther (Iowa) @ UNI-Dome; Cedar Falls, Iowa | Final | Won, 22-16 | |
vs. #4 North Central (Ill.) @ UNI-Dome; Cedar Falls, Iowa | Final | Loss, 34-4 | ||
vs. #6 Castleton (Vt.) @ UNI-Dome; Cedar Falls, Iowa | Final | Loss, 19-17 | ||
Sat. 6 | vs. Dubuque (Iowa) @ UNI-Dome; Cedar Falls, Iowa | Final | Won, 28-12 | |
vs. #9 The College of New Jersey @ UNI-Dome; Cedar Falls, Iowa | Final | Won, 27-14 | ||
Sat. 13 | at Spartan Mat Classic (Manchester) | Final | 2nd of 16 Teams | |
Stauffer-Wolfe Arena | ||||
Tue. 16 | at Otterbein * | Final | Won, 40-3 | |
Clements Recreation Center | ||||
Sat. 20 | vs. MUSKINGUM * | Final | WON, 56-0 | |
vs. MOUNT UNION * | Final | WON, 37-6 | ||
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
vs. JOHN CARROLL * | Final | WON, 38-8 | ||
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
February | ||||
Sat. 3 | vs. 37th JOHN SUMMA INVITATIONAL | Final | 1st of 13 Teams | |
Lou Higgins Center Fieldhouse | ||||
Tue. 6 | vs. WILMINGTON * | Final | WON, 50-0 | |
Ursprung Gymnasium; Lou Higgins Center | ||||
Fri. 9 | at Notre Dame College | Final | Won, 42-6 | |
Murphy Gymnasium | ||||
Sun. 11 | at JCU Open | Final | Unscored | |
Tony DeCarlo Varsity Center | ||||
Sat. 17 | at Mid-States Invitational (Trine) | Final | Unscored | |
Keith E. Busse/Steel Dynamics Inc. Athletic and Recreation Center; Angola, Indiana | ||||
March | ||||
Sat. 2 | at NCAA Division III Central Regional Championships (Ohio Northern) | Final | 1st of 19 Teams | |
ONU Sports Center; Ohio Northern University | ||||
Sat. 16 | at NCAA Division III Championships | Final | 6th of 55 Teams | |
La Crosse Center; La Crosse, Wisconsin |
* Conference
% Post season
Bold team: Home event